Jakie wtyczki do WordPressa na początek?

Zaczynając swoją przygodę z WordPressem stanąłem przed arcyważnym pytaniem – jakie wtyczki zainstalować? WordPress szczyci się tym, że za pomocą odpowiednich wtyczek można przekształcić go w dowolną stronę z niezbędnymi funkcjonalnościami.

wtyczki-do-wordpress

Jeżeli planujesz prowadzić personalnego bloga i dzielić się ze światem tym, co cię pasjonuje to, ten poradnik przybliży ci kilka niezbędnych wtyczek, które sprawią, że praca z Twoim blogiem będzie przyjemniejsza i wydajniejsza.

Repozytorium pluginów jest przeogromne, a początkujący użytkownik może dostać zawrotu głowy od możliwości wyboru.

 1. Disqus – to aktualnie najpopularniejszy system komentarzy wykorzystywany w WordPressie (i nie tylko). Zastępuje on domyślny system i oddaje w nasze ręce bardzo rozbudowane i wygodne narzędzie. Przede wszystkim odciąża on naszą bazę danych, gdyż komentarze są trzymane na serwerach Disqus na nie naszym własnym. Ponadto, komentarze są indeksowane przez Google co, w wyniku wywiązania się dyskusji pod postem, pozwoli na uzyskanie unikalnego contentu na stronę i lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarce. Disqus jest również wygodny dla Twoich odbiorców. Jak już wspomniałem to najpopularniejszy system komentarzy. Jeżeli Twoi czytelnicy założą konto w systemie Disqus to, mogą nim komentować wszystkie blogi, które go wykorzystują. Nie odstraszasz ich tym samym koniecznością rejestracji na swojej stronie i dzięki temu zwiększasz szanse, że wejdą w interakcję z Twoim artykułem. A konto można założyć jednym kliknięciem wykorzystując swój profil Facebook, Twitter lub Google+.
 2. Broken Link Checker – nic tak nie denerwuje, jak niedziałające linki na stronie. Na szczęście można tego uniknąć. Broken Link Checker monitoruje linki (i podlinkowane obrazki) na Twoim blogu w ustalonych przedziałach czasowych i informuje cię mailem, kiedy znajdzie jakiś niedziałający link. Masz wtedy okazję szybko zareagować, sprawdzić co się stało z linkiem i podmienić go na nowy w razie konieczności. Wtyczka sprawdza się idealnie jeżeli wstawiasz do wpisów dużo zdjęć lub filmów z zewnętrznych serwisów albo linkujesz do innych portali (np. przypisy lub bibliografia do wpisu).
 3. W3Total Cache – potężne narzędzie do optymalizacji Twojej strony. Wtyczka odpowiada za cache zarówno treści jak i bazy danych i zapisuje ich informacje w pamięci przeglądarki. To znacząco skraca czas ładowania się strony i podnosi nasz wyniki w Google PageSpeed Insights. Niebawem opiszemy szczegółowo, jakie funkcje posiada to narzędzie.
 4. Yoast SEO – wtyczka, który w prosty sposób pomoże ci w pozycjonowaniu swojej strony pod kątem wyszukiwarek. Szczegółowo działanie poszczególnych funkcji opiszemy w innym poradniku. Na szczególną uwagę zasługuje działanie wtyczki podczas dodawania wpisu. Yoast analizuje nasz wpis pod kątem słowa kluczowego i zwraca pewne dane statystyczne o częstotliwości jego występowania w tekście (niestety nie jest w stanie analizować naszej odmiany przez przypadki), a także umieszcza porady, co jeszcze powinno znaleźć się w tekście, aby był on bardziej przyjazny dla wyszukiwarek. Rewelacyjne narzędzie!
 5. Wordfence – czas zabezpieczyć swojego bloga. Wordfance posiada wbudowany skaner, który bada stronę pod kątem obecności furtek umożliwiających infekcję. bada również pliki na obecność wirusów i złośliwego oprogramowania, a także blokuje podstawowe ataki bruteforce. Wtyczka idealna do podstawowej ochrony dla przeciętnego użytkownika WordPressa. Wordfence posiada również swój system cachowania – Falcon – który może wg producenta przyspieszyć ładowanie strony do 50 razy. Nie można go natomiast używać przy włączonej innej wtyczce do cachowania (np. W3 Total Cache).
 6. Shareaholic – warto oddać w ręce czytelników możliwość szybkiego podzielenia się ze światem właśnie przeczytanego wpisu na blogu. Świetnie sprawdza się do tego wtyczka Shareaholic, która dodaje pod każdym wpisem ikony najpopularniejszych portali społecznościowych. Dzięki jednemu kliknięciu wpis może zostać udostępniony np. na Facebooku, czy Twitterze. Założenie darmowego konta w systemie Shareaholic dodaje nowe funkcje, tj. analityka lub przyciski pozwalające polubić nas w social media z poziomu strony.
Default image
Jakub Orłowski
Specjalista ds. marketingu. Zafascynowany popkulturą i e-marketingiem. Internet uważa za największe osiągnięcie ludzkości. WordPressowy samouk. www.jakub-orlowski.pl

2 komentarze

 1. wordfence – dużo dobrego słyszałem, póki co stosuję seo&firewall, ale może czas na zmiany ?
  dodatkowo rozszerzyłbym listę o wtyczki takie jak TinyMCEadvanced, meta slider, backWPup czy choćby wtyczkę formularzy contact form 7 z dodatkowymi rozszerzeniami które czynią z niego bardzo potężne narzędzie : http://www.hauerpower.com/blog/poradnik-wordpress/formularz-stronie-internetowej-8-rozszerzen-contact-form-7/

  • Tę listę moglibyśmy rozciągnąć jeszcze szerzej 🙂 Wszystko jest zależne od potrzeb użytkownika. Natomiast najważniejszym jest, aby używać wtyczek sprawdzonych przez społeczność i stale rozwijanych przez developerów.

Zostaw komentarz