Jak włączyć kompresję Gzip?

Gzip pozwala na bezstratną kompresję danych przesyłanych z serwera do komputera użytkownika, co pozwala przyspieszyć czas ładowania strony.

kompresja gzip na serwerze

Polecane każdemu użytkownikowi, a szczególnie tym, którzy używają certyfikatów SSL. Certyfikaty dodają pewną ilość danych do transferu (żeby zaszyfrować przesyłane informacje) przez co wydłużają czas ładowania strony. Kompresja Gzip pozwala zniwelować ten efekt.

Jak włączyć Gzip?

Wykorzystajmy potencjał drzemiący w pliku .htaccess. Dodajmy polecenie [UWAGA! tylko dla serwera Apache]:

[su_note note_color=”#f1d240″]#Begin gzip and deflate
<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/css application/x-javascript text/plain text/xml image/x-icon
</IfModule> [/su_note]

Właśnie włączyliśmy kompresję Gzip. Kompresuje ona dane strony na serwerze i przesyła je do komputera użytkownika, gdzie są dekompresowane. Aktualnie żadne łącznie nie jest tak szybkie jak moc obliczeniowa Twojego komputera, zatem dekompresja na Twoim PC będzie ekspresowa.

Podwójna kompresja Gzip

Czasami może zdarzyć się tak, że serwer ma domyślnie włączoną kompresję, a Ty dodatkowo uruchomisz ją niejako drugi raz poprzez wspomniany wpis w .htaccess. Aby uniknąć takiej sytuacji wróć jeszcze do .htaccess i dodać do niego linijkę:

[su_note note_color=”#f1d240″]php_flag zlib.output_compression Off[/su_note]

W ten sposób kompresja będzie wykonywana tylko raz. Zastosowanie “podwójnej” kompresji może prowadzić do błędnego wyświetlania strony.

Kompresja przesyłanych danych pomiędzy serwerami LH.pl, a przeglądarką sprawia, że ładowanie plików text/html text/plain text/css text/javascript odbywa się błyskawicznie.
Możesz sprawdzić, czy Twoja strona poprawnie obsługuje tę kompresję pod linkiem: https://checkgzipcompression.com

Zapisz się do newslettera!

Chcesz brać udział w naszych webinarach na żywo i otrzymywać raz w miesiącu porady optymalizacyjne? Dołącz do naszego newslettera.

Default image
Jakub Orłowski
Specjalista ds. marketingu. Zafascynowany popkulturą i e-marketingiem. Internet uważa za największe osiągnięcie ludzkości. WordPressowy samouk. www.jakub-orlowski.pl