Przenoszenie bloga z wordpress.com

Każdy, kto rozpoczął przygodę z blogowaniem na wordpress.com po pewnym czasie odczuwa jego ograniczenia. Aby dalej się rozwijać należy przenieść bloga z wordpress.com na własny serwer i domenę.

 

WordPress.com (w darmowej wersji) oferuje 3 GB przestrzeni na dysku oraz możliwość postawienia bloga w subdomenie *.wordpress.com. Niestety posiada szereg ograniczeń z tego tytułu, np. uproszczone opcje personalizacji wyglądu, czy brak możliwości dodania motywów i wtyczek zakupionych u zewnętrznych dostawców. Tracisz również pełnię dostępu do kodu własnej strony.

Kolejną ciemną stroną wordpress.com jest to, że nie będziesz w stanie przenieść nic poza treścią bloga. Wszystkie ustawienia motywu i wtyczek będą wymagały odtworzenia na własnym serwerze.

 

Zaczynamy przenosiny z wordpress.com

Na początek potrzebujesz własnego serwera i domeny, a także musisz zainstalować na nim WordPressa.

Kiedy już tego dokonasz, zaloguj się do swojego konta na wordpress.com. Kliknij w ustawienia, a następnie Eksportuj. Możesz teraz wybrać konkretne elementy, które mają zostać wyeksportowane lub wszystkie, klikając w Export All.
wordpress wordpresscom migracja serwer przenosiny bloga z wordpresscom

 

WordPress przetworzy teraz dane i wyśle Ci je na maila oraz pozwoli pobrać bezpośrednio w pliku .zip [przycisk Download] Po pobraniu pliku wypakuj go na dysku lokalnym.

 

WordPress na własnym serwerze

Teraz zaloguj się do nowej instalacji WordPressa, która znajduje się na Twoim serwerze. Przejdź do Narzędzia -> Import i zjedź na sam dół strony. Z listy wybierz WordPress, a następnie Instaluj teraz. Po poprawnej instalacji pojawi się Uruchom Importer. Kliknij w to.

wordpress wordpresscom migracja serwer przenosiny bloga z wordpresscom

Pojawi się nowe okno, w którym musisz wybrać Przeglądaj, a następnie zlokalizować wcześniej wypakowany plik .xml z wordpress.com

Teraz kliknij w Wyślij plik na serwer i zaimportuj go.
wordpress wordpresscom migracja serwer przenosiny bloga z wordpresscom

W kolejnym oknie WordPress poprosi Cię o przypisanie postów do nowego autora oraz zapyta, czy ma pobrać i zaimportować załączniki, np. zdjęcia. Kliknij submit.

 

wordpress wordpresscom migracja serwer przenosiny bloga z wordpresscom

I to wszystko! Twoje wpisy wraz z obrazkami zostały przeniesione z wordpress.com na Twój własny serwer. Pozostaje jedynie odtworzyć konfigurację motywu i wtyczek. Od teraz możesz cieszyć się w pełni funkcjonalnym WordPressem i rozwijać go według swojej wizji bez ograniczeń.

Pamiętaj jeszcze o konieczności zmiany linkowania wewnętrznego 🙂

 

Tags:, , , ,

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Jakub OrłowskiAnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość
Ania

A co zrobić ze starym blogiem na wordpress.com? Ponoć powinno się go „wyłączyć”, ale w jaki sposób? Czy mógłbyś rozwinąć ten temat (łopatologicznie) ?

Facebook - LH.pl

Page plugin Facebook nie działa poprawnie. Proszę włączyć śledzenie w ustawieniach przeglądarki.