Jak przygotować się na duży ruch na stronie? Case study galatworcow.pl

Zwiększone zainteresowanie użytkowników daną stroną jest oczywiście pożądane, pod warunkiem, że strona jest na to przygotowana. A trudno o większe zainteresowanie niż to, które może wywołać 600 najbardziej znanych influencerów w Polsce, jednocześnie zachęcających swoich fanów do głosowania.

galatworcow, gala twórców, serwer

Influencer Live Poznań to największa w Polsce konferencja dla blogerów i influencerów. Współpracujemy z jej organizatorami niemal od samego początku powstania inicjatywy. Od 3 lat, prócz partnerstwa i obecności na konferencji, zajmujemy się także hostowaniem strony wydarzenia. W tym roku zakres naszych działań został poszerzony o hostowanie strony galatworcow.pl, dedykowanej plebiscytowi na Twórcę Roku – największe wyróżnienie dla influencerów w Polsce.

Przykłady zwiększonego ruchu można mnożyć. To wszelkiego rodzaju promocje w sklepach internetowych, np. na black friday, konferencje i wydarzenia kulturalne, takie jak hostowana przez nas strona Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Za każdym razem cel jest taki sam – zapewnić dostępność usług nawet w momentach dużego i nieprzewidywalnego ruchu na stronie.

Priorytetem było to, by strona galatworcow.pl i trwające na niej głosowanie na Twórców Roku działały bez przerwy.
Kierując się doświadczeniem z poprzednich edycji wydarzenia byliśmy przygotowani na zwiększony ruch na stronie konferencji.

“Podczas planowania konkursu Gala Twórców – Twórca Roku jedną z ważniejszych kwestii była dla nas organizacja przyjmowania zgłoszeń i głosowanie, które było pierwszym etapem wyboru Twórców. Sam system jak i serwery, na których znajdowała się strona musiały być przygotowane perfekcyjne, gdyż zdawaliśmy sobie sprawę, że gdy tylko rozpocznie się głosowanie i 600 uczestników poinformuje swoich odbiorców o możliwości oddania głosu na stronę galatworcow.pl wejdą setki osób. Nie spodziewaliśmy się jednak aż tak ogromnego zainteresowania.”

Piotr Kostecki – Menedżer Projektu Influencer Live Poznań

Trudno jednak przewidzieć jak duży ruch mogą wygenerować użytkownicy zachęceni do głosowania przez najpopularniejszych twórców internetowych. Strony konferencji i Gali Twórców były hostowane na serwerze typu cloud, co dawało nam pole do manewru. Cloud server pozwala na elastyczne dopasowywanie mocy obliczeniowej do wzrastającego ruchu. Świadomi, że możemy mierzyć się z naprawdę dużym zainteresowaniem, zastosowaliśmy mocną konfigurację serwera.

Mocny serwer to nie wszystko

Jednak dobre przygotowanie do planowanego obciążenia to nie tylko sprzęt, ale także dodatkowe działania. Na czas trwającego 7 dni głosowania zapewniliśmy stały monitoring obciążenia serwera i wyznaczyliśmy do jego obsługi wykwalifikowanego Administratora.
Musieliśmy być przygotowani na każdy możliwy scenariusz. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Olą Gościniak, która zajmowała się administracją witryny, nasze propozycje zwiększające wydajność i szybkość działania strony były od razu akceptowane i wdrażane przez Administratora. Zarówno dla nas jak i dla organizatorów priorytetem była niezawodność działania strony galatworcow.pl.

Okazało się, że było to konieczne szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Już po 2 godzinach głosowania zyskało ono tak dużą popularność, że serwer odnotowywał kolosalne obciążenie. Głosy oddawało jednocześnie ponad 1500 osób.

obciazenie serwera, lh.pl, serwer, cloud server, statystyki odwiedzin
liczba aktywnych użytkowników na stronie w jednym momencie, 2 godziny po rozpoczęciu głosowania

Zanim doszłoby do zużycia zasobów serwera, zdecydowaliśmy się na ruch polegający na przeniesieniu plików strony galatworcow.pl bezpośrednio do RAM disk. To działanie zauważalnie zwiększa szybkość ładowania strony, skraca czas reakcji serwera, zmniejszając jego obciążenie.

Standardowo strona umieszczona jest na nośniku SSD serwera i trafia do pamięci RAM tylko wtedy kiedy jest wywoływana. Można przyspieszyć cały proces dzięki temu, co zrobiliśmy w przypadku strony galatworcow.pl. Pamięć RAM jest wielokrotnie szybsza od najbardziej wydajnych nośników SSD, nie wspominając nawet o tradycyjnych dyskach talerzowych HDD. Dzięki alokowaniu na stałe treści strony w pamięci RAM uzyskaliśmy szybkość ładowania się witryny nieosiągalną innymi metodami.

Skorzystaliśmy także z możliwości elastycznego konfigurowania serwera w locie i dopasowywania go do aktualnego obciążenia. Z naszych doświadczeń wynikało, że największego ruchu powinniśmy spodziewać się w godzinach wieczornych, dlatego też poszerzyliśmy konfigurację wzmacniając możliwości serwera.

Pierwszy krok – migracja strony z dużym ruchem

Serwer, który obsługiwał stronę galatowrcow.pl to bardzo mocna maszyna. Jednak przy tak dużym obciążeniu, jakie generowała społeczność zachęcona do głosowania przez influencerów, postanowiliśmy sięgnąć po najmocniejsze aktualnie rozwiązanie. Po konsultacji z organizatorami zdecydowaliśmy się na migrację na najnowocześniejszy serwer na naszej infrastrukturze.

Każda migracja między różnymi serwerami wiąże się z koniecznością zatrzymania działania usługi. W związku z tym, że serwer był pod ciągłym obciążeniem generowanym przez głosujących użytkowników, nie mogliśmy dopuścić do tego by którykolwiek z głosów zaginął podczas przeniesienia. Wspólnie z organizatorami uznaliśmy, że najlepszym momentem na to działanie będzie wczesny poranek drugiego dnia głosowania.

Migracja wykonywana była w czasie rzeczywistym z jednoczesną synchronizacją. Cały proces udało nam się wykonać w niecałe 7 minut, co jest świetnym wynikiem dla tego typu operacji.

Serwer, na który została przeniesiona strona galatworcow.pl to aktualnie najnowocześniejsze rozwiązanie na naszej infrastrukturze. Wykorzystuje dwa procesory AMD EPYC 7451, z których każdy zbudowany jest z 24 rdzeni zdolnych do pracy nad 48 wątkami jednocześnie. Każdy z nich taktowany jest 2,3 GHz, a w chwili maksymalnego obciążenia wszystkie 24 rdzenie w takim procesorze działają na raz z częstotliwością 2,9 GHz. Przy chwilowym obciążeniu wymagającym dużej mocy obliczeniowej w jednym lub ledwie kilku wątkach, procesor przyspiesza do 3,2 GHz. Maszyna ta obsługuje do 256 GB pamięci RAM, a podsystem pamięci masowej składa się z bardzo wydajnych nośników SSD, korzystających bezpośrednio z magistrali PCIe. Pomimo olbrzymiej mocy obliczeniowej każdy z procesorów znajdujących się w tym serwerze nie czerpie dużo więcej prądu niż układy znajdujące się w wielu domowych komputerach. Przechodzenie na bardziej energooszczędną i szybszą infrastrukturę to ruch zarówno w stronę większej wydajności jak i bardziej ekologicznego rozwiązania.

Przenosząc stronę galatworcow.pl na tak zaawansowane rozwiązanie zapewniliśmy sobie i organizatorom więcej spokoju, nawet w chwilach największego obciążenia.

obciazenie serwera, lh.pl, serwer, cloud server, ram
zużycie RAMu na serwerze podczas 7 dni głosowania

Na wykresie zużycia RAMu na serwerze wyraźnie widać, że po migracji na najnowszą infrastrukturę i mocniejszy serwer, strona zyskała duży zapas wolnego RAMu do wykorzystania. Od 7 rano we wtorek, drugiego dnia głosowania, aż do końca trwania plebiscytu nie musieliśmy martwić się o zużycie tego zasobu.

obciazenie serwera, lh.pl, serwer, cloud server
obciążenie serwera podczas głosowania

Przejście na nową infrastrukturę jest także widoczne na wykresie obrazującym obciążenie serwera. Po gwałtownym skoku po starcie głosowania, dalsze obciążenie utrzymywało się na stałym, niskim poziome. Na wykresie wydać także, że ostatnie chwile głosowania zgromadziły bardzo wielu użytkowników na stronie. Serwer bez problemów poradził sobie jednak z wzrastającym obciążeniem.

Drugi krok – optymalizacja strony z dużym ruchem

Prócz przeniesienia strony na najszybszy z naszych serwerów, wykonaliśmy także kilka działań optymalizacyjnych. Uruchomiliśmy cache przeglądarki, co jednoznacznie przełożyło się na skrócenie czasu ładowania strony. Dzięki regułom cache’ującym strona ładuje się bezpośrednio z plików zapamiętanych przez przeglądarkę, z dysku odwiedzającego, a nie z serwera. Skoro strona ładuje się z dysku lokalnego użytkownika, pobierając tylko niewielką część informacji z serwera, to obciążenie maszyny wydatnie spada. Zdecydowaliśmy się także na przydzielenie większej ilości RAMu bazie danych by zwiększyć wydajność jej działania.

Szukasz hostingu, który poradzi sobie z dużym ruchem na stronie? Nie szukaj dalej, wybierz serwer w LH.pl.

Głosowanie na Twórców Roku w liczbach

Po zakończeniu głosowania przyszedł czas na podsumowanie tego, co działo się przez ostatnie 7 dni na stronie galatworcow.pl.

“Zaraz po rozpoczęciu głosowania na stronie jednocześnie znajdowało się 1600 osób. W pierwszej chwili strona na chwilę spowolniła przy takim obciążeniu, ale natychmiastowa reakcja LH.pl i wzmocnienie zasobów na serwerze spowodowało, że system zachowywał się stabilnie, a głosowanie przebiegło bez większych problemów za co bardzo dziękujemy całemu zespołowi technicznemu.”

Piotr Kostecki – Menedżer Projektu Influencer Live Poznań

Użytkownicy wygenerowali ponad 1 280 000 odsłon strony, a ponad 330 000 unikalnych użytkowników oddało głos na ulubionego twórcę. W szczycie zainteresowania głosowaniem, na stonę galatworcow.pl weszło ponad 1600 osób jednocześnie.

Dziękujemy organizatorom Influencer Live Poznań za zaufanie, a wszystkim wyróżnionym twórcom serdecznie gratulujemy sukcesu!

Jeżeli boicie się, że Wasz serwer nie wytrzyma nagłego wzrostu liczby wejść, a strona przestanie działać w kulminacyjnym momencie, zmieńcie swój serwer na stabilne rozwiązanie w LH.pl i zyskajcie spokój blogowania 🙂

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.