• Home
  • Wordpress
  • Gutenberg w WordPressie – co musisz o nim wiedzieć

Gutenberg w WordPressie – co musisz o nim wiedzieć

Gutenberg to nazwa nowego edytora wizualnego w WordPressie. Twórcy WordPressa zapowiadają jego nadejście wraz z aktualizacją do wersji 5.0, jeszcze w 2018 roku. Co musisz wiedzieć o Gutenbergu i jakie zmiany ze sobą niesie? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć aktualizacji.

Gutenberg wprowadzi do WordPressa zupełnie nowy sposób tworzenia treści i jak twierdzą sympatycy tego rozwiązania – dużo bardziej intuicyjny, zwłaszcza dla nowych użytkowników. Jak będzie wyglądał edytor po zmianach? Możecie przekonać się sami odwiedzając oficjalną stronę projektu.

gutenberg w wordpressie, gutenberg

W kokpicie znajdziecie już zapowiedź Gutenberga

Wraz z aktualizacją WordPressa do wersji 4.9.8, w kokpitach pojawiła się możliwość przetestowania nowego edytora w formie wtyczki. Kilka godzin po uruchomieniu tej opcji, z wtyczki skorzystało już ponad 100 tysięcy użytkowników. Wraz z końcem sierpnia liczba ta urosła już do 200 tysięcy aktywnych instalacji.

gutenberg w wordpressie, edytor wordpressa, bloki w gutenberguGutenberg w WordPressie – co się zmieni?

Gutenberg przebudowuje edytor, w którym tworzymy strony i wpisy. Obecny edytor nie zostanie jednak pozbawiony funkcjonalności, wręcz przeciwnie – dodane do niego zostaną nowe elementy.

Prawy blok, który widzimy przy tworzeniu nowego wpisu w gruncie rzeczy pozostanie bez zmian. Podobnie jak teraz, znajdziemy tam szczegóły dotyczące wpisu, kategorie, tagi, obrazek wyróżniający, atrybuty wpisu i format. Nowością jest zajawka wpisu (miejsce na umieszczenie streszczenia/krótkiego opisu testu) oraz dyskusja, czyli komentarze.

tak obecnie wygląda klasyczny edytor

gutenberg w wordpressie, edytor wordpressa, bloki w gutenbergu

a tak prezentuje się Gutenberg

gutenberg w wordpressie, edytor wordpressa, bloki w gutenbergu
Zmianie ulegnie także górna belka edytora. Przeniesione do niej zostały opcje takie jak szkic, podgląd, publikacja i ustawienia. Dzięki ustawieniom możemy ukryć prawy pasek z pozostałymi elementami. Powiększamy sobie tym samym pole do pisania tekstu, co może ułatwić tworzenie wpisów na urządzeniach mobilnych.

W nowym edytorze brakuje dotychczas dostępnego przełączenia trybu wizualnego na tekstowy. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można zmienić widoku. Nowe ustawienie znajdziemy po najechaniu na trzy kropki z opisem “More”. W tym miejscu przełączymy tryby, ale także przeniesiemy pasek boczny do górnej belki, jeśli takie rozwiązanie okaże się dla nas wygodne.

Gutenberg i układ blokowy

Prócz zmian w edytorze, Gutenberg proponuje nam układanie treści za pomocą bloków. Idea twórców jest taka, by początkujący użytkownicy WordPressa mogli dogodnie dostosowywać wygląd stron bez znajomości kodu, a czas spędzony na szukaniu i instalowaniu dodatkowych wtyczek przekazali na tworzenie nowych treści. Za pomocą bloków będzie można tworzyć niestandardowe posty i strony, a wybór jest naprawdę duży. Włączanie nowych bloków jest proste i intuicyjne, wystarczy przejść do zakładki “Add blok”, a następnie wpisać to, co chcemy wystawić, np. zdjęcie w tle, przeciągnąć i upuścić grafikę, dodać tytuł, opis i opublikować.

edycja przykładowego wpisu w Gutenbergu

gutenberg w wordpressie, gutenberg, wordpress

dodawanie kolejnych bloków

gutenberg w wordpressie, gutenberg, bloki w wordpressie

 

Jeśli w tym momencie skojarzyliście sobie bloki z dostępnymi już page builderami to macie rację. Biorąc pod uwagę fakt, że z WordPressa coraz częściej korzystają początkujący twórcy, panel z wbudowanym “pagebuiderem” może im tylko ułatwić pracę. Nie trzeba już będzie dodatkowo doinstalowywać buiderów, pilnować ich aktualizacji i kompatybilności z innymi wtyczkami lub motywem.

gutenberg w wordpressie, edytor wordpressa, bloki w gutenbergu

Bloki będzie można dowolnie przesuwać, umieszczać w kolumnach, a także kopiować. Zarządzanie nimi będzie opierało się na zasadzie chwyć i upuść, dobrze znanej z kreatorów stron. Uproszczone zostanie także wstawianie i zarządzanie tabelami i grafikami. Te ostatnie będzie można zwiększać i zmniejszać jak w edytorze graficznym. Możliwe będzie także wprowadzenie tekstu na grafikę, rozciągnięcie jej na szerokość całej strony, a także łatwa edycja kolorów tła dla poszczególnych bloków. Do każdego z bloków będziemy mogli także dodać klasy CSS bez konieczności przechodzenia w tryb edycji HTML.

Łatwiejsze będzie także dodawanie ikon social media, separacji bloków, dodawanie buttonów. System blokowy nie pozbawi nas oczywiście wstawiania Custom HTML.

Gutenberg w WordPressie vs. wtyczki i motywy – możesz się rozczarować

Gutenberg to wyzwanie nie tylko dla użytkowników WordPressa, ale także twórców wtyczek i motywów. Ci drudzy powinni zaktualizować swoje produkty i przystosować je do wymagań nowego edytora. Co się stanie, jeśli będziemy korzystać z motywu, który nie dostał wymaganej aktualizacji? Nie będzie źle. Większość ustawień powinna działać bez zarzutu, lecz z pewnością nie skorzystamy z wszystkich funkcjonalności, które daje Gutenberg. Brak przystosowania motywu może nam także zabrać pewne opcje. Jeśli motyw wprowadzał dodatkowe buttony w edytorze tekstu to najprawdopodobniej znikną.

Co z wtyczkami? Zasada jest podobna. Jeśli wtyczka wstawiała nam button do edytora i jej autor nie przygotował odpowiednika w postaci bloku, nie skorzystamy już z tej opcji.

Wady Gutenberga – ci co przetestowali, już wiedzą

Od kiedy wieść o Gutenbergu rozniosła się już po WordPressowej społeczności, pojawiają się krytyczne głosy. Dotyczą zarówno samej idei upraszczania zarządzania treścią w WordPressie, jak i funkcjonowania udostępnionej wtyczki. Użytkownicy skarżą się na powolne działanie stron, w których włączonych jest wiele bloków, błędy, niestabilność, a także nieprzystosowanie motywów i wtyczek.

W internecie można również znaleźć negatywne opinie dotyczące wyświetlania się stron w wersji mobilnej. Należy pamiętać jednak, że wtyczka jest cały czas rozwijana, a lista dodatków kompatybilnych z Gutenbergiem zwiększa się każdego dnia.

Chcesz sprawdzić jak będzie wyglądał Gutenberg w WordPressie? Testuj już teraz!

Zainstaluj wtyczkę Gutenberg i przejdź do ustawień Gutenberg → Demo i przekonaj się, jak sprawdzi się u Ciebie. Przetestuj także, czy twórcy motywu i wtyczek, z których korzystasz zadbali już o kompatybilność swoich produktów z Gutenbergiem. Jeśli jednak nie chcesz instalować wtyczki, możesz sprawdzić czy dodatki zainstalowane w Twoim WordPressie posiadają już aktualizację.

W bazie danych, obok nazwy wtyczki znajdziesz informację, czy wtyczka jest kompatybilna, czy też nie. Informację o zgodności z Gutenbergiem znajdziesz także na stronach motywów.

Idzie nowe

Zmiany są nieuniknione. Mimo, iż Gutenberg sporo namieszał, a opinie na jego temat są podzielone to być może dzięki niemu łatwiej odnajdą się w WordPressie początkujący twórcy. Odświeżony edytor treści oraz intuicyjny system blokowy pozwolą na budowanie strony WWW bez znajomości kodu.

Jesteśmy ciekawi jakie są Wasze doświadczenia z Gutenbergiem. Testowaliście już nowe rozwiązanie? Koniecznie dajcie nam znać co myślicie na jego temat.

Tags:, ,

Account Manager w LH.pl. Na co dzień wspiera klientów w rozwiązywaniu domenowych zagadek, a także doradza w wyborze korzystnych rozwiązań hostingowych. Stawia swoje pierwsze kroki w świecie WordPressa pracując nad własnym miejscem w Internecie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Facebook - LH.pl

Page plugin Facebook nie działa poprawnie. Proszę włączyć śledzenie w ustawieniach przeglądarki.