Nie masz SSL? Google oznaczy Twoją stronę jako niezabezpieczoną!

Google wprowadzi istotne zmiany w sposobie wyświetlania adresów stron WWW w przeglądarce Chrome. Zdobądź certyfikat SSL jak najszybciej.

brak-ssl

Już w styczniu pojawi się nowa wersja przeglądarki oznaczona numerem 56. Na początek wszystkie strony, które łączą się niezabezpieczonym protokołem HTTP, a jednocześnie zbierają hasła lub dane kart kredytowych zostaną oznaczone jako “not secure” (tłum. niezabezpieczone). Następnym krokiem będzie oznaczenie w ten sposób wszystkich stron zaczynających się od HTTP, bez względu na to, czy zbierają w/w dane, czy nie.

google-warning
Żródło: https://security.googleblog.com/2016/09/moving-towards-more-secure-web.html

Cisza przed burzą

Aktualnie Chrome nie oznacza w żaden szczególny sposób stron używających protokołu HTTP. Kiedy natomiast nawiązujesz nieszyfrowane połączenie możesz paść ofiarą ataku “man in the middle” (w wolnym tłumaczeniu “człowiek w środku/pomiędzy”). W skrócie to atak polegający na wpięciu się w połączenie użytkownik-serwer i przejęcie przesyłanych danych lub zwrócenie fałszywej odpowiedzi ze strony serwera, np. podmienionej strony www.

Google rozważa w przyszłości jeszcze mocniejsze zaakcentowanie braku szyfrowania na stronie poprzez wprowadzenie czerwonego trójkąta ostrzegawczego. To wyraźny sygnał, który będzie oddziaływał na świadomość odwiedzających. W konsekwencji może to spowodować znaczny spadek ilości odwiedzin i/lub wymierne starty finansowe.

secure-warning
Żródło: https://security.googleblog.com/2016/09/moving-towards-more-secure-web.html

Google rozdaje karty

Należy pamiętać również o tym, że Chrome ma dominujący udział w rynku przeglądarek zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dynamikę zmian dla naszego kraju możesz obserwować na: http://ranking.pl/pl/rankings/web-browsers-groups.html

Warto zatem pomyśleć już teraz o wdrożeniu certyfikatu SSL na stronie. Więcej o zaletach certyfikatu możesz przeczytać w poradniku, który przygotowałem “10 powodów, dla których powinieneś mieć certyfikat SSL”.

Certyfikat SSL możesz otrzymać od nas na pierwszy rok zupełnie za darmo.

ssl

Zapisz się do newslettera!

Chcesz brać udział w naszych webinarach na żywo i otrzymywać raz w miesiącu porady optymalizacyjne? Dołącz do naszego newslettera.

Default image
Jakub Orłowski
Specjalista ds. marketingu. Zafascynowany popkulturą i e-marketingiem. Internet uważa za największe osiągnięcie ludzkości. WordPressowy samouk. www.jakub-orlowski.pl

Dodaj komentarz